Warsztaty 2019

Warsztaty poświęcone są muzycznym tradycjom Ziemi Janowskiej i regionu Roztocza Zachodniego. W tym roku poznawać będziemy pieśni, melodie i tańce Kocudzy. Wszystko to w formule kameralnych sąsiedzkich spotkań, wspólnego śpiewania i muzykowania z miejscowymi śpiewakami i muzykantami.

rozstajne-2019-baner

Proponujemy następujące spotkania warsztatowe:

Śpiewanie na śniadanie
Poranne, kameralne spotkania przy kawie i herbacie z najbardziej utytułowanymi zespołami śpiewaczymi z Gminy Dzwola. Pieśni weselne, ballady, miłosne czy żartobliwe w najlepszym wykonaniu. A do tego w przepięknej gwarze Kocudzkiej. Memy z Kocudzy zapraszają :)
– Zespół Jarzębina z Kocudzy
– Zespół Kocudzanki

Suka biłgorajska
Nasz festiwal bez suki – to niemożliwe.
– Zbigniew Butryn

Kocudzkie muzykowanie
to niepowtarzalna okazja do wspólnego muzykowania z ostatnimi autentycznymi wiejskimi muzykantami w regionie. Wybitni  artyści i pedagodzy. Bedzie czas na naukę melodii, rozmowę o muzyce i życiu.
– Skrzypce: Stanisław Głaz, Jan Jaworski
– Bębenek: Bronisław Rawski, Zdzisław Nieściur
– Organki: Bronisław Rawski
– Basy: Zbigniew Butryn, Zbigniew Michalczyk

Taniec
takich warsztatów jeszcze nie było. Parkiet oddajemy w ręce (a raczej pod nogi) wiejskich tancerzy, którzy pamiętają dawne wiejskie potańcówki w chałupach i roztańczone wesela. Opowiedzą nam i pokażą jak dawniej tańczono oberka, czy znaną już przez nielicznych polkę trzęsionkę. Słowo wstępne wraz z pokazem archiwalnych nagrań wideo i fotografii wygłosi Lidia Tryka, znawczyni regionalnego folkloru, wieloletnia opiekunka artystów ludowych z powiatu janowskiego.
– miejscowi tancerze
– Lidia Tryka – słowo wstępne

Warsztaty dla dzieci
Spotkania odbywać się będą w Kocudzy jak i podczas Rodzinnego pikniku z tradycją w Janowie Lubelskim. W programie m.in.: dawne gry i zabawy przy muzyce na żywo, wyliczanki, warsztaty wykonywania trąbek z kory wierzby, prezentacja instrumentów i pieśni ludowych
– Irena Krawiec, Edyta Piekarczyk, Stefan Maziarczyk, Marta Graban-Butryn, Agata Turczyn

Warsztaty wyplatania koszy z korzenia sosny
– Aleksander Bielak (koszt 50 zł/osoba, termin i czas do uzgodnienia)

Warsztat kulinarny: piróg reczany z Kocudzy
– 
Irena Krawiec (termin i czas do uzgodnienia)

Ponadto:
– próby festiwalowej kapeli dla wszystkich grup instrumentalnych
– prezentacja grup warsztatowych podczas sobotniej potańcówki

Uwaga

Na warsztaty instrumentalne wymagane jest posiadanie własnego instrumentu. W przypadku warsztatów gry na suce zapewniamy dostęp do 4 instrumentów oraz gry na bębenku – 5 instrumentów.

ZGŁOSZENIA

Aby wziąć udział w warsztatach należy zapoznać się z warunkami uczestnictwa oraz wysłać zgłoszenie do 20 sierpnia 2019 roku. (Liczba miejsc ograniczona, decyduje kolejność zgłoszeń)